Astăzi, 8 septembrie 2025, aproximativ 71.000 de preșcolari și elevi au pășit în noul an școlar în grădinițele și școlile de stat din județul Ilfov. Numărul copiilor a crescut cu aproape 10.000 față de anul trecut, ceea ce a dus la suplimentarea cu 650 de clase în ultimii patru ani.
Președintele Consiliului Județean Ilfov, Hubert Thuma, a transmis că aceste cifre arată nevoia urgentă de investiții în infrastructura educațională și socială a județului. „Avem nevoie de reabilitarea, dotarea și construirea de școli, grădinițe, creșe, săli de sport, dispensare și clădiri multifuncționale în toate localitățile din Ilfov”, a precizat acesta.
Consiliul Județean alocă aproape 900 de milioane de lei pentru dezvoltarea comunelor, prin contracte de asociere cu primăriile din județ. Lucrările începute vor continua și în acest an școlar.
„Copii, vă doresc succes în noul an școlar! Spor și răbdare, dragi părinți și cadre didactice!”, a transmis Hubert Thuma.


