Anghel (ANPC): Achiziționați ciocolată, cosmetice și bijuterii numai din locuri autorizate

Directorul general al Autorității Naționale pentru Protecția Consumatorului (ANPC), Paul Anghel, recomandă cumpărătorilor să achiziționeze produsele care se dăruiesc cu ocazia zilelor de ”Sf. Valentin” și ”Dragobete”, respectiv ciocolată, cosmetice și bijuterii, numai din locuri autorizate, pentru că există riscul să își pună sănătatea în pericol sau să cumpere produse contrafăcute.

”Sfătuiesc consumatorii să cumpere diversele sortimente de bomboane și ciocolată numai din locuri autorizate, pentru a nu le fi afectată sănătatea. Trebuie evitată cumpărarea de la vânzători ambulanți, chiar dacă prețul oferit este comparativ mai mic”, a scris joi, pe Facebook, Paul Anghel.

Potrivit acestuia, înainte de cumpărare, trebuie verificată starea ambalajelor (integritate, etanșeitate) și încadrarea produselor în data durabilității minimale, după caz, în data limită de consum stabilite de producător.

De asemenea, etichetele trebuie să conțină informații despre denumirea produsului, numele și adresa producătorului sau ale ambalatorului sau distribuitorului.

În cazul produselor din import se vor înscrie numele și adresa importatorului sau ale distribuitorului înregistrat în România, data durabilității minimale, cantitatea netă și condițiile de depozitare. Toate produsele din import trebuie să fie însoțite de etichete cu elementele de identificare și informare în limba română.

În ceea ce privește produsele cosmetice, consumatorii trebuie să fie atenți la o serie de detalii care le certifică faptul că produsele cumpărate sunt de calitatea dorită, nu sunt periculoase pentru sănătate, iar etichetarea lor respectă prevederile legale în vigoare.

”Consumatorii trebuie să achiziționeze cosmetice numai din magazine și/sau raioane specializate, unde se eliberează documente de cumpărare (factură, bon fiscal, chitanță fiscală), de care vor avea neapărat nevoie în cazul în care doresc să facă o reclamație. În plus, atenționăm asupra faptului că produsele originale nu se vând în afara lanțurilor de distribuție cum ar fi tarabele sau persoane fizice ‘cu sacoșă’; să fie atenți la prețuri, deoarece prețurile mici propuse sunt dubioase, produsele provenind cu siguranță din filiere paralele; să verifice dacă calitatea ambalajului corespunde valorii produsului. Sunt șanse mari ca un produs zis ‘de lux’, ambalat într-o cutie de carton sau de plastic banală, să fie de fapt o contrafacere”, atrage atenția Paul Anghel.

De asemenea, pe orice produs cosmetic trebuie să fie inscripționat numele sau denumirea producătorului ori a persoanei responsabile cu introducerea pe piață, ori al importatorului de produse din afara UE.

Anghel scrie că și în cazul bijuteriilor este foarte important locul de unde sunt achiziționate, având în vedere faptul că acestea se vând peste tot, ”de la tarabe până la supermarket-uri, magazine de bijuterii și în târgurile de cadouri”. ”O bijuterie ‘din argint’ vândută la colț de stradă și care costă câțiva lei nu poate fi din argint!”, atrage atenția Anghel.

În opinia sa, cel mai important lucru, care trebuie luat în considerare atunci când se cumpără acest tip de produse, este încrederea pe care o oferă furnizorul de astfel de bunuri. De exemplu, unul dintre lucrurile de care trebuie să se țină seama, referitor la încrederea conferită de furnizor, este autorizația eliberată de către ANPC operatorilor economici care desfășoară operațiuni cu metale prețioase, a cărei copie trebuie să fie afișată într-un loc vizibil, în interiorul magazinului.

Potrivit sursei citate, consumatorii trebuie să evite cumpărarea bijuteriilor din metale prețioase și/sau pietre prețioase de la vânzătorii ambulanți. ”Achiziționarea bijuteriilor din metal prețios trebuie să se facă de la operatorii economici autorizați de către ANPC să efectueze operațiuni cu metale prețioase, consumatorii trebuie să se ferească de oferte de vânzări nesolicitate, de vânzătorii ambulanți sau care se află în spații neautorizate pentru comercializarea unor astfel de produse”, a mai scris directorul general al ANPC pe pagina de socializare.

URMĂREȘTE-NE PE

Articole similare

Noutati