Bucureștiul marchează 19 ani în Uniunea Europeană. Drapelul UE din Piața Victoriei, refăcut

Primarul general Ciprian Ciucu a transmis un mesaj dedicat aniversării a 19 ani de la aderarea României la Uniunea Europeană, subliniind beneficiile aduse Capitalei prin fondurile europene și apartenența la spațiul european.

Potrivit edilului, în această perioadă, Bucureștiul a beneficiat de aproape 13 miliarde de lei pentru dezvoltare, fără a fi incluse fondurile accesate de primăriile de sector. „Suma este mult mai mare”, a precizat acesta.

În același context, drapelul Uniunii Europene din Piața Victoriei, care se deteriorase în timp, a fost refăcut.

„Din respect pentru drapelul Uniunii Europene, din Piața Victoriei, care fusese dat uitării și se ștersese, am decis să-l refacem și să-i redăm strălucirea”, a transmis primarul.

Edilul a vorbit și despre identitatea europeană, afirmând că aceasta nu contrazice identitatea națională:

„Nu văd de ce calitatea de european deranjează pe cineva. Cum poți să fii oltean, moldovean, bănățean și altele, poți foarte bine să fii și român. Cum ești român, polonez, francez, italian, neamț sau bulgar, poți foarte bine să fii și european.”

La finalul mesajului, acesta a transmis:

„La mulți ani, Uniunea Europeană! Sunt mândru de faptul că generația mea te-a prins în zilele tale bune și că noi, generația mea, am fost de partea bună a istoriei!”

Proiectul jurnalistic newsbucuresti.ro este un proiect susținut de AGI
- o asociație neguvernamentală, apolitică și non-profit.
Depinde și de tine să susții o presă independentă.

URMĂREȘTE-NE PE

Articole similare

Noutati