Bucureștiul și Ilfovul, lovite de temperaturi uriașe. Recomandările ISU-BIF

Administrația Națională de Meteorologie a emis o avertizare meteorologică de temperaturi deosebit de ridicate, valabilă pentru municipiul București și județul Ilfov, după cum urmează:

cod galben, valabil de astăzi 27.06.2026, ora 10:00, până mâine, 28.06.2026, ora 10:00;

cod portocaliu, valabil de mâine 28.06.2026, ora 10:00, până luni, 29.06.2026, ora 10:00.

Fenomene vizate: disconfort termic accentuat și caniculă, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăși pragul critic de 80 de unități. Temperaturile maxime se vor încadra între 34-38 de grade.

ISU B-IF ecomandă respectarea următoarelor măsuri preventive:

• Purtaţi haine lejere, subţiri, deschise la culoare, pălării şi ochelari de soare;

• Beţi 1,5-2 litri de lichide pe zi, nu prea reci, apă, sucuri naturale din fructe şi ceaiuri călduţe;

• Evitaţi băuturile ce conţin cofeină sau zahăr în cantitate mare;

• Nu consumaţi alcool – vă deshidratează.

Proiectul jurnalistic newsbucuresti.ro este un proiect susținut de AGI
- o asociație neguvernamentală, apolitică și non-profit.
Depinde și de tine să susții o presă independentă.

URMĂREȘTE-NE PE

Articole similare

Noutati