Teatrul Național pentru Copii ‘Abracadabra’ sărbătorește, pe 13 aprilie, de Duminica Floriilor, 24 de ani de când a ridicat pentru prima dată cortina.
‘Pe vremea când nu existau Facebook-ul și nici tableta, mai exact, în ziua de Florii a anului 2001, Magicianul Poveștilor împreună cu talentații lui asistenți au ridicat pentru prima oară cortina Teatrului Național pentru Copii ‘Abracadabra’. De aproape un sfert de secol, un proiect original de teatru pentru copii s-a dezvoltat, de la o stagiune la alta, în interiorul TNB, organizat la inițiativa Fundației ‘Abracadabra’ și coprodus cu Teatrul Național din București din anul 2001. Marian Râlea este autorul proiectului, dar și actor și regizorul care pune în scenă magia poveștilor, oferindu-le celor mici ocazia de a juca, în fiecare duminică dimineață, în altă premieră.
Cei mai mici dintre spectatorii Teatrului Național devin copii-actori sub îndrumarea Magicianului Poveștilor și a echipei sale. În fiecare duminică dimineață, reunindu-și forțele și imaginația, actorii mici și cei mari construiesc împreună o nouă poveste’, a transmis Naționalul bucureștean într-un comunicat de presă.
Stagiuni la rând, copiii, atât cei mici, cât și cei mari, au fost invitați să devină eroi din povești și să se joace de-a teatrul. Rostind formula magică Abracadabra, ei au construit împreună spectacolele, după canavaua basmelor, dar și pe sufletul lor, cu imaginație, talent și multă poftă de Joc. În lumina reflectoarelor, micuții urcă pe scenă și devin Regi și Regine, Feți Frumoși și Ilene Cosânzene, Zmei și Vrăjitoare, Bunii și Răii din Poveștile Românilor, se arată în comunicatul TNB.
Protejat de magia florilor și de creanga de salcie sfințită în ziua de Florii, Teatrul Național pentru Copii ‘Abracadabra’ a ajuns la o nouă aniversare, la care, conform tradiției, așa cum amintește Magicianul Poveștilor, sunt așteptați toți cei ce poartă nume de flori.
Evenimentul aniversar va avea loc la TNB pe 13 aprilie, de la ora 11:00, în Sala Media.