Deputatul de diaspora Andreea-Petronela Cîmpianu (S.O.S România) declară că este incredibil câtă imaturitate diplomatică, câtă lipsă de demnitate profesională poate demonstra, din nou, ministrul nostru de externe.
”Doamna Țoiu ar trebui să se retragă undeva la Techirghiol și să facă băi de nămol, nu să încurce scena diplomației externe românești. Ce să înțelegem noi din bâlbele dumneaei? Că nu este competentă profesional? Asta a demonstrat deja. Că nu știe să facă un rezumat al unei întâlniri de lucru sau că are probleme serioase cu memoria?
Declarația doamnei Țoiu, potrivit căreia „s-a agreat continuarea prezenței trupelor americane pe teritoriul nostru”, nu a fost decât fie o minciună dictată, fie o altă gafă monumentală. Câte gafe mai trebuie să suportăm, stimată doamnă ministru, până când ne veți lipsi de prezența dumneavoastră și veți demisiona?
A fost clar, din momentul în care ați fost convocată pe neașteptate, că nu vor fi prea bune veștile pe care le veți primi. Ați mințit apoi, lăsând să se înțeleagă că, în relația cu partenerul strategic, nu s-a schimbat nimic. Era de înțeles că Statele Unite nu vor rămâne indiferente la minciunile, trădările și ofensele continue pe care politicienii noștri le comit de la începutul mandatului președintelui Trump.
Cea mai nouă achiziție a domnului Nicușor Dan este doamna Oana Gheorghiu, cea care, nu demult, îi numea pe președintele Trump și pe J. D. Vance drept „doi golani”. Dumneaei face parte, în acest moment, după doamna Toiu, din galeria de personaje politice care, mai mult ca sigur, au impresia că se joacă de-a „uite politica, nu e politica”.
Întrebarea care se pune acum este: a făcut oare doamna Țoiu vreo gafă la Washington care să fi dus la această decizie a americanilor? Indiferent de ceea ce a stat la baza acestei decizii, este încă un semnal, după cazul Visa Weaver, că România a ajuns total lipsită de importanță strategică pentru SUA, astfel încât retragerea trupelor nu indică decât faptul că, în Europa, Polonia este mult mai importantă decât România.
Și să nu uităm că Marea Neagră este un obiectiv deosebit de important pentru Rusia, iar noi avem acolo zăcăminte de gaze, existând riscul să nu mai fim capabili să ne folosim de acele rezerve. Rusia a fost și rămâne interesată de ieșirea la Marea Neagră, pentru că probabil intuiește că acesta este exact jocul pe care încearcă să îl facă fostele mari puteri ale Europei — Franța și Germania — și anume, să o izoleze de ieșirea la Marea Neagră. Cu alte cuvinte, oricât ar încerca Europa să fie cu un pas înaintea Rusiei, nu face altceva decât să joace rolul de pion între Statele Unite și Rusia”, declară Deputatul de diaspora Andreea-Petronela Cîmpianu (S.O.S România).


