Deținuți de la Penitenciarul Rahova, duși la film la Cineplexx Titan

Departamentul Reintegrare Socială din cadrul Penitenciarului București Rahova a organizat marți o activitate cultural-educativă dedicată unui grup de 10 persoane private de libertate, aflate în regim deschis, constând în vizionarea unui film la Cineplexx TITAN.

Evenimentul s-a desfășurat cu sprijinul Asociației Pintadera, partener constant în derularea programelor de reintegrare socială, și face parte din seria de activități menite să faciliteze contactul persoanelor custodiate cu mediul social și cultural exterior, în scopul pregătirii acestora pentru o reintegrare responsabilă și eficientă în comunitate.

Participarea la un eveniment cinematografic, într-un cadru controlat și supravegheat, oferă persoanelor private de libertate ocazia de a se reconecta la normalitatea vieții cotidiene, de a reflecta asupra valorilor sociale și de a dezvolta abilități de comportament prosocial.

Această activitate se înscrie în linia demersurilor Administrației Naționale a Penitenciarelor de a promova măsuri active de reintegrare, prin colaborări cu organizații nonguvernamentale și alți parteneri din comunitate, în sprijinul reducerii riscului de recidivă și consolidării responsabilității individuale.

Proiectul jurnalistic newsbucuresti.ro este un proiect susținut de AGI
- o asociație neguvernamentală, apolitică și non-profit.
Depinde și de tine să susții o presă independentă.

URMĂREȘTE-NE PE

Articole similare

Noutati