O formație de cinci avioane de acrobație a clubului Hawks of Romania a survolat sâmbătă Capitala, trecând pe deasupra mai multor spitale, în semn de respect pentru efortul personalului medical din prima linie a luptei împotriva epidemiei de coronavirus. Survolul în formație a fost urmărit dintr-un alt avion, care a surprins imagini spectaculoase.
Hawks Of Romania, formația de acrobație din cadrul Aeroclubului României, a zburat sâmbătă peste mai multe spitale din București – Insitutul Național de Boli Infecțioase “Prof. Dr. Matei Balș”, Spitalul Clinic de Boli Infecțioase și Tropicale ”Dr. Victor Babeș” și Spitalul Universitar de Urgenţă Militar Central ” Dr. Carol Davila”, implicate în lupta cu COVID-19, în semn de recunoștință pentru personalul medical și pentru toți cei din prima linie, potrivit Digi24.
![](https://newsbucuresti.ro/wp-content/uploads/2020/05/100392977_3257277194292023_23622191278981120_o-300x225.jpg)
Pe traseu, formația a putut fi văzută și din Piața Victoriei, Piața Unirii, Bulevardul Ștefan cel Mare, Bulevardul Unirii sau Piața Constituției.
![](https://newsbucuresti.ro/wp-content/uploads/2020/05/100044907_3257277344292008_668768863738920960_o.jpg)
Echipa care a zburat a fost compusă din două avioane de acrobație EXTRA 330SC și trei aparate EXTRA 300L, pilotate de:
– George Rotaru – capul formației
– Andrei Serbu – stânga interior
– Laszlo Ferencz – dreapta interior
– Ioan Aviatorul – stânga exterior
– Teodor Munteanu – dreapta exterior
![](https://newsbucuresti.ro/wp-content/uploads/2020/05/100392977_3257277194292023_23622191278981120_o.jpg)
![](https://newsbucuresti.ro/wp-content/uploads/2020/05/100051342_3257277460958663_2830879933398515712_o.jpg)