Marți – concurs în pasajul pietonal de la Piața Universității dedicat prevenirii fraudelor online

Poliția Română, împreună cu Directoratul Național de Securitate Cibernetică și Asociația Română a Băncilor (ARB), va organiza, marți, în pasajul pietonal subteran de la Piața Universității, un concurs dedicat prevenirii fraudelor online.

Concursul are loc în intervalul orar 9:00 – 18:00, iar participanții își vor putea testa cunoștințele în privința fraudelor online și câștiga călătorii gratuite cu transportul în comun.

Evenimentul dedicat protecției datelor și prevenirii fraudelor din mediul online este intitulat ‘Antrenează-te și ajungi departe în siguranță’ și este organizat în cadrul proiectului național de prevenire a criminalității informatice #SiguranțaOnline al Poliției Române, Directoratului Național de Securitate Cibernetică și Asociației Române a Băncilor, se arată într-un comunicat transmis AGERPRES.

Participanții vor trebui să răspundă la un chestionar despre fraude online, fake news, deepfake și protecția datelor personale. Cei care obțin un scor de 100% vor primi călătorii gratuite cu mijloacele de transport în comun.

Pe parcursul zilei, specialiștii în securitate cibernetică vor oferi sfaturi despre: cum poți să îți protejezi datele personale și bancare online; cum poți identifica tentativele de fraudă și mesajele nesigure; cum poți recunoaște imaginile și videoclipurile deepfake; cum poți verifica sursele unei știri înainte de a o distribui.

”Dacă știi să te protejezi pe internet, poți naviga în siguranță! Vino să îți testezi cunoștințele și să câștigi premii utile – pentru că, dacă știi, ajungi departe și în siguranță!” – este mesajul organizatorilor concursului.

URMĂREȘTE-NE PE

Articole similare

Noutati