Ministrul Sportului, Eduard Novak, a câștigat medalia de argint la Jocurile Paralimpice

Ministrul Tineretului și Sportului, Eduard Novak, a câștigat, vineri, medalia de argint la Jocurile Paralimpice.

Novak s-a duelat cu slovacul Jozef Metelka în finala probei de urmărire individuală 4000 m din cadrul concursului de ciclism de la Tokyo.

Ministrul Novak nu a luat aurul, dar a adus o medalie de argint României, scrie Antena3.

Eduard Novak e cel mai titrat sportiv român la Jocurile Paralimpice. El a câștigat aurul la Londra, în 2012, plus încă două medalii de argint la Londra și la Beijing (2008).

Ministrul Sportului, Eduard Novak, s-a calificat în finală la cursa paralimpică de 4.000 de metri

Vineri dimineaţă, ministrul Sportului, Eduard Novak, anunţa că s-a calificat în finala cursei de urmărire individuală de 4.000 de metri la jocurile paralimpice și se luptă acum pentru medalia de aur.

Anunţul a fost făcut chiar de ministrul Sportului, Eduard Novak, vineri, pe pagina sa de Facebook.

Cursa a avut loc vineri, începând cu ora 09:15, iar adversarul a fost Jozef Metelka.