Nicușor Dan și-a delegat toate atribuțiile

Primarul general al Capitalei, Nicușor Dan, a delegat atribuții administratorului public Ștefan Lucian Judele și mai multor directori, a transmis, luni, municipalitatea, într-o informare remisă Agerpres.

Începând de luni, primarul general a delegat administratorului public Ștefan Lucian Judele coordonarea activității următoarelor direcții, instituții și servicii publice de interes local ale municipalității:

* Direcția Generală Servicii Publice

* Direcția de Mediu – Serviciul Monitorizarea Calității Mediului, Serviciul Monitorizare Spații Verzi și Serviciul Ecologie Urbană

* Direcția Generală Management Proiecte cu Finanțare Externă

* Direcția Relația cu ONG, Sindicate și Patronate

* Direcția Relații Externe și Protocol

* Administrația Lacuri, Parcuri și Agrement București

* Administrația Spitalelor și Serviciilor Medicale București,â

* Direcția Generală de Asistență Socială a Municipiului București

* Centrul de Proiecte Educaționale și Sportive București – PROEDUS

* Administrația Străzilor București

* Administrația Cimitirelor și Crematoriilor Umane

* Administrația Parcul Natural Văcărești.

Administratorului public i-au fost delegate atribuții și în domeniul proiectelor cu finanțare externă.

Conform informării PMB, totodată, ‘având în vedere agenda foarte încărcată a primarului general din această perioadă, pentru a asigura funcționarea optimă a instituției’, acesta a delegat o parte dintre atribuțiile sale, până pe 30 aprilie, următorilor:

* directorul general al Direcției Generale Economice – ordonator de credite (tot ce ține de finanțe, plăți)

* directorul executiv al Direcției Administrație Publică – semnează ca reprezentant al Municipiului București în Comisia de avizare a cererilor de organizare a adunărilor publice și în domeniul resurselor umane

* directorul executiv al Direcției Patrimoniu – cereri de recepție și înscriere în Cartea Funciară a imobilelor aparținând Municipiului București.

URMĂREȘTE-NE PE

Articole similare

Noutati