Primăria Sectorului 6 anunță curățarea zilnică a peste 52 de kilometri de carosabil pe marile artere

Primăria Sectorului 6 informează că echipele Salubrizare Sector 6 curăță zilnic peste 52,5 kilometri de carosabil pe bulevardele și străzile principale din sector. Alte zeci de kilometri sunt acoperiți pe străzile secundare, unde intervențiile se fac atât mecanizat, cât și manual.

”52,5 kilometri de carosabil curat! Atât curăță ZILNIC Salubrizare Sector 6, numai pe bulevardele și străzile mari din sector. Alți zeci de kilometri sunt parcurși pe străzile secundare, unde intervenim atât mecanizat, cu utilaje mai mici, cât și manual, cu muncitori.”, transmite Primăria Sectorului 6 pe pagina de Facebook.

Pe arterele cu trafic intens sunt folosite șase automăturători multifuncționale care spală carosabilul, periază și aspiră depunerile de la borduri și din rigole, pentru a asigura un ritm rapid de lucru, dar și o curățenie temeinică.

Printre străzile mari pe care se intervine zilnic se numără Calea Giulești, Șoseaua Virtuții, Bulevardul Timișoara, Splaiul Independenței, Bulevardul Drumul Taberei, Bulevardul Doina Cornea, Bulevardul Ghencea, Calea Plevnei, Strada Valea Oltului și Podul Ciurel, alături de multe alte artere importante.

Proiectul jurnalistic newsbucuresti.ro este un proiect susținut de AGI
- o asociație neguvernamentală, apolitică și non-profit.
Depinde și de tine să susții o presă independentă.

URMĂREȘTE-NE PE

Articole similare

Noutati