Europarlamentarul PSD Victor Negrescu face un nou apel către autoritățile române să accelereze la nivel european demersurile pentru implementarea Hubului European de Securitate Maritimă la Marea Neagră, în contextul incidentelor repetate provocate de drone militare în proximitatea frontierelor Uniunii Europene și NATO, inclusiv a celor care au afectat direct România și au pus în pericol viața cetățenilor noștri.
- El spune că securitatea regiunii Mării Negre nu mai este o temă de viitor, ci o necesitate imediată: ”Evenimentele din ultimele săptămâni au demonstrat că amenințările hibride și militare sunt reale, recurente și afectează direct comunitățile de pe flancul estic al Uniunii Europene. În calitate de vicepreședinte al Parlamentului European, am promovat constant acest proiect strategic. Am inițiat demersuri politice la nivel european, am introdus referiri explicite la Hubul de Securitate Maritimă în documentele și rezoluțiile Parlamentului European, am obținut sprijin în cadrul negocierilor bugetare europene și am discutat în mod direct cu președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, și cu alți lideri europeni despre necesitatea transformării Constanței într-un centru european de coordonare pentru securitatea maritimă, protecția infrastructurii critice, monitorizarea amenințărilor și răspunsul rapid la incidente.
Comisia Europeană a confirmat deja fezabilitatea acestui proiect, iar Parlamentul European a susținut includerea sa în prioritățile europene. Acum este momentul să trecem de la discuții la implementare.
Hubul European de Securitate Maritimă ar consolida capacitatea de monitorizare și reacție în regiunea Mării Negre, ar proteja infrastructura energetică și de transport, ar sprijini coordonarea dintre statele membre și partenerii NATO și ar contribui la siguranța cetățenilor europeni.
România are oportunitatea de a deveni principalul pilon european de securitate la Marea Neagră. Pentru aceasta este nevoie de voință politică, coordonare instituțională și acțiune rapidă.
- Nu ne mai permitem să așteptăm următorul incident pentru a lua măsurile necesare. Siguranța cetățenilor noștri trebuie să fie prioritatea absolută”, afirmă Negrescu.


