În weekendul 16–17 mai, locuitorii sunt invitați să participe la un eveniment dedicat comunității, florilor și timpului petrecut în aer liber, organizat în Sectorul 2.
Strada Dumbrava Roșie va fi transformată într-un spațiu pietonal special, care se va conecta natural cu atmosfera din Parcul Icoanei, devenind timp de trei zile un loc al întâlnirilor, plimbărilor și activităților pentru toate vârstele.
Programul include momente artistice, activități interactive, muzică, zone de socializare și diverse surprize pregătite pentru copii. Organizatorii promit și numeroase spații decorate cu flori și elemente decorative menite să creeze o atmosferă relaxată și prietenoasă.
Trecătorii vor fi întâmpinați cu un gest simbolic dedicat comunității — un bujor — iar evenimentul va aduce împreună arta, natura și locuitorii într-un cadru festiv.
Evenimentul marchează o inițiativă de revitalizare urbană și de încurajare a interacțiunii comunitare în spațiul public.


