Metrorex desfășoară acțiuni de îndepărtare a inscripțiilor și desenelor realizate prin acte de vandalism pe trenurile de metrou, în cadrul eforturilor de menținere a unui mediu curat, sigur și civilizat pentru călători, a anunțat, miercuri, compania.
Până în prezent, patru trenuri au fost curățate și reintroduse în circulație, respectând standardele de confort și estetică ale companiei.
Reprezentanții Metrorex subliniază că aplicarea ilegală a graffiti-ului pe materialul rulant reprezintă o formă de vandalism și afectează aspectul infrastructurii de transport public. În acest context, compania le solicită călătorilor să semnaleze imediat orice tentativă de vandalizare a trenurilor de metrou sau a altor elemente din rețeaua de metrou.
”În demersul nostru de a păstra un mediu curat la metrou, avem nevoie și de sprijinul călătorilor! Dacă observați persoane care vandalizează trenurile sau infrastructura de metrou, vă rugăm să anunțați:
• mecanicul de tren
• personalul de pază sau angajații din stații
• Telefonul Călătorului: 021-9264
Implicarea fiecăruia dintre noi contribuie la un sistem de transport modern, curat și sigur pentru toți”, a transmis sursa citată.


