0

Sportivul român Cătălin Chirilă (canoe simplu) s-a calificat vineri în finala de la 500 m şi în semifinala de la 1.000 m, în cadrul Cupei Mondiale de kaiac-canoe de la Racice (Cehia), după ce a câştigat seriile în care a participat, potrivit Agerpres.

În calificările de vineri dimineaţă, Chirilă (CSA Steaua) a câştigat seria a treia la 500 m cu timpul de 1min46sec01/100 şi a avansat direct în finala de sâmbătă, în timp ce după amiază s-a impus în prima serie de la 1.000 m cu timpul de 3min57sec22/100 şi va concura în semifinalele de sâmbătă.

La kaiac simplu, Mădălina Trifescu (CS Dinamo) a ratat dimineaţă calificarea în semifinalele probei de 500 m, dar după amiază s-a calificat în semifinale la 1.000 m, după ce s-a clasat a cincea în seria a treia cu timpul de 4min04sec21/100. Semifinalele la kaiac simplu 1.000 m au loc sâmbătă.

Cei doi sportivi, însoţiţi de antrenorul Florin Popescu, sunt singurii reprezentanţi ai României la Racice.

Sursa: Agerpres

Articolul Kaiac-canoe: Cătălin Chirilă (canoe simplu), calificat în finală la 500 şi în semifinale la 1.000 m la Cupa Mondială de la Racice apare prima dată în Sport Alert.