Sistemul informatic eTarifGiurgiuPod a fost recepţionat joi iar pentru a fi oficial pus în funcţiune în data de 15 iunie 2026 se aşteaptă publicarea în Monitorul Oficial a Ordinului ministrului Transporturilor, a anunţat directorul general al Companiei Naţionale de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR), Cristian Pistol, potrivit Agerpres.
Sistemul eTarifGiurgiuPod (eTGP) reprezintă o soluţie modernă de management al taxei de trecere a podului peste Dunăre pe sensul Giurgiu-Ruse, bazată pe o configuraţie cu două benzi dedicate în regim de preplată, integrată cu o platformă informatică disponibilă atât WEB, cât şi prin aplicaţie mobilă, a precizat acesta pe pagina sa de Facebook.
La momentul traversării prin benzile dedicate eTGP din cadrul Agenţiei de Control şi Încasare Giurgiu, sistemul verifică automat existenţa unei plăţi efectuate cu minimum 3 minute anterior accesului în zona de control, asigurând astfel deschiderea instantanee a barierei în regim de flux rapid (high-speed).
În faza iniţială, sistemul este implementat pentru autoturisme, iar ulterior va fi extins pentru alte categorii de vehicule, inclusiv vehicule de transport marfă de mare tonaj.
„Beneficii anticipate: fluidizarea semnificativă a traficului rutier în zona de tarifare, creşterea capacităţii de procesare a vehiculelor, reducerea intervenţiei umane, îmbunătăţirea experienţei utilizatorilor printr-un proces rapid şi eficient de plată şi acces. Sistemul eTarifGiurgiuPod contribuie la digitalizarea şi eficientizarea proceselor de colectare a tarifelor de trecere, aliniindu-se standardelor moderne de mobilitate şi infrastructură inteligentă”, a menţionat şeful CNAIR.
sursa – AGERPRES


