VIDEO/ PNL a luat decizia să nu susțină învestirea Guvernului Tomac

PNL a luat decizia să nu susțină învestirea Guvernului propus de premierul desemnat Eugen Tomac, a anunțat, joi, președintele partidului, Ilie Bolojan.

”Analizând contextul politic, PNL a luat decizia să nu susțină învestirea acestui Guvern. Ca efect al acestei decizii, grupurile parlamentare nu vor participa la vot sau vor fi ‘Prezent, nu votez’.

  • De ce am luat această decizie? În primul rând, pentru că, dat fiind situația în care avem un Guvern fără o susținere politică explicită, deci fără o susținere parlamentară explicită, acest Guvern nu are puterea să continue reformele necesare pentru România și, deci, nu este o soluție guvernamentală în momentul de față”, a explicat Bolojan, după ședința extinsă a Biroului Politic Național al partidului.

Proiectul jurnalistic newsbucuresti.ro este un proiect susținut de AGI
- o asociație neguvernamentală, apolitică și non-profit.
Depinde și de tine să susții o presă independentă.

URMĂREȘTE-NE PE

Articole similare

Noutati